فریبا نبی‌زاده

مروری بر افکار و اندیشه های خود

خانه » مروری بر افکار و اندیشه های خود

“ذهن ارباب نیروهاست که شکل می دهد و می سازد. انسان همان اندیشه است. او همواره با استفاده از مقتدرترین ابزارش، اندیشه، آنچه می خواهد را می آفریند. او می تواند شادی و سرور و همچنین غم و اندوه بسیار زیادی ایجاد کند. آنچه در خفا به آن می اندیشید را کسب می کند و محیط اطراف او عینک اوست. “

جیمز آلن

این نویسنده مشهور انگلیسی، در کتاب معروف خود به نام ” تو همانی که می اندیشی” به روشنی بیان می دارد که انسان ها با نوع طرز تفکر خود، آفریننده زندگی خود هستند و مسئول هر آنچه که برایشان پیش می آید خواهند بود. 

قدرت تفکر این خاصیت را دارد که اگر ذهن بشر، افکار پلید و شیطانی داشته باشد، به مصیبت و بلا گرفتار خواهد شد و اگر فرد در خلوص و پاکی افکارش صبور باشد، شادی و خوشی همیشه همراه او خواهد بود.

در واقع انسانها با نوع تفکری که در ذهن خود می پروراند، مجهز به سلاحی خواهند شد که یا خود را نابود خواهند کرد یا باعث پیشرفت، شادی، آرامش و خوشبختی خود می شوند. انتخاب و کاربرد درست آن اسلحه به دست خود فرد می باشد.

انسان با جستجو در عمق وجود خود می تواند به جنبه های خوب و بد وجودی خود پی ببرد و در صدد سازندگی آنها بربیاید. زمانی که در تلاش برای جستجوی و شناخت خود باشد می تواند کم کم به ادراک و خرد دست یابد. همانطور که در کتاب آسمانی هم گفته شده:

“طلب کن تا به تو عطا شود، در را بزن که به رویت گشاده خواهد شد.”

تنها با صبر، تمرین و پشتکار مداوم است که انسان می تواند به دانایی و بصیرت برسد.

همانطور که جیمز آلن در کتاب خود می گوید:

” انسان آیینه افکارش است.”

به هر چه که بیاندیشد همان را در زندگی خود نشان می دهد و گویی بازتاب افکارخود است.

در قسمت هایی از این کتاب آورده که طرز تفکر چه تأثیری بر سلامتی و جسم افراد دارد.

بیشتر نگرانی ها و تشویش ها، اضطراب ها و عصبیت ها ناشی از همان افکار منفی و بد است که روح انسان را تسخیر کرده و باعث بروز رفتارهای نابهنجار از قبیل پرخاشگری، خشم و دشمنی با خود و دیگران می شود و در شرایط خیلی حاد به افسردگی و بیماری های روان – تنی هم منجر خواهد شد.

حتی اگر فرد از نظر جسمی در شرایط خوبی باشد و به تغذیه خود اهمیت بدهد اما روح و روان ناآرام و مسمومی داشته باشد نمی تواند به آرامش درونی برسد.

از قدیم هم گفته اند:

“فکر سالم در بدن سالم است و برعکس.”

در واقع این دو لازم و ملزوم همدیگر هستند و باید با اندیشه صحیح و مثبت در جهت ایجاد افکار مثبت قدم بر داریم تا با داشتن روحیه سالم بتوانیم در زندگی خود طعم خوش شادی و خوشبختی را بچشیم.

 

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *