فریبا نبی‌زاده

عزت‌ نفس

خانه » عزت‌ نفس

«عزت نفس» چیست؟ دوست دارید دیگران با شما چگونه رفتار نمایند؟ آیا از نوع برخورد دیگران با خود، احساس خوبی دارید؟

  • شخصی که خود را دوست دارد، به دیگران این را القا می‌کند که او را دوست داشته باشند.
  • وقتی برای خود ارزش قائل باشیم دیگران هم قدر ما را خواهند دانست.
  • اگر عاشق خودمان باشیم دیگران هم عاشق‌مان می‌شوند.

عشق نیروی درونی است و نباید آنرا در بیرون جستجو کنیم. باید از عمق وجودمان نشأت بگیرد و هنگامی که عاشق ظاهر و باطن خود باشیم و خودمان را همانطور که هستیم پذیرا باشیم، دیگران هم عاشقانه ما را خواهند پذیرفت و تنها به ظواهر دلفریب توجه نمی‌کنند بلکه عاشق باطن و ذات وجودی‌مان می‌شوند.

واقعیت این است که اگر شخص خودش را قبول نداشته باشد و به عبارتی از عزت‌ نفس پایینی برخوردار باشد و فاقد این سه ویژگی باشد، قدر مسلم دیگران هم با او رفتار متفاوتی خواهند داشت.

چگونه می توان عزت‌ نفس خود را تقویت کرد؟

اگر شخص به خودش احترام بگذارد و هوای دل خود را داشته باشد و با رفتار و کردارش موجباب ارزش آفرینی را برای خودش ایجاد نماید و در کمال ادب و نزاکت رفتار نماید، قطعا دیگران هم برایش احترام ویژه‌ای قائل خواهند شد و در ارتباط برقرار کردن، این «احترام متقابل» است که باعث تداوم و بهبود می‌شود.

با «خودشناسی» بیشتر می‌توانیم عزت نفس خود را بالا برده و خود را مجهز به این سه تکنیک نماییم تا در جهت رشد و توسعه فردی خود و برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، موفق‌تر عمل‌نماییم.

این سه تکنیک عبارتند از:

  • دوست داشتن خود
  • عاشق خود بودن 
  • احترام به خود

متاسفانه افراد با عزت‌نفس پایین، بر توانایی‌های خود واقف نیستند در نتیجه از روی خضوع و فروتنی بیش از حد، ممکن است ارزش خود را در نزد دیگران پررنگ نشان ندهند.

همچنین شوربختانه افرادی هم هستند که از موقعیت سوءاستفاده نموده  و از نقطه ضعف آنها استفاده کرده و علیه خودشان شروع به سرزنش، سرکوفت و تحقیر می‌نمایند. البته این افراد خود دچار نوعی کمبود و آزار حقارت هستند که نمی‌توانند دیگران را پذیرا باشند.

بنابراین، سعی کنیم در نزد دیگران بیش از اندازه شکسته نفسی ننماییم، در اصل، جنبه و جنم شخص مقابل را هم بسنجیم.

ضمنا با تکیه بر سه ویژگی که ذکر شد، از دیگران بخواهیم، آنطور که دوست‌داریم و شایسته آن هستیم با ما رفتار نمایند.

به مصداق این ضرب المثل قدیمی،

قدر زر، زرگر شناسد            قدر گوهر، گوهری

با تقویت عرت‌نفس خود، ارزش خود را بهتر بدانیم و هیچوقت خود را کوچک نبینیم بلکه وجودمان و توانایی‌هایمان را ارج نهیم و بستاییم.

 

 

 

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

یک پاسخ

  1. مهمترین و باارزشترین چیزی که یک انسان میتونه داشته باشه، عزت‌نفسه. بنظر من ریشه و اساس تمام موفقیت‌های ماست. البته بستگی به فرد داره که موفقیت رو چطور معنی کنه. بنظر من فرد موفق کسی‌ست که روی عزت‌نفس خودش خیلی کارکرده باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *