براستی تا چه اندازه، نقش باورها را در زندگی خود قبول داریم؟

همیشه در نقل قول های بزرگترها، از رسانه های اجتماعی مثل تلویزیون، در متن کتابها، در دیالوگ هنرمندان سینمایی، در لابلای حرفهای اطرافیان این عبارت و جمله را شنیده ایم که:

اگر به خودمان ایمان داشته باشیم از عهده هر کاری بر خواهیم آمد. باور به خودمان، به توانایی هایمان باعث می شود که بتوانیم به بهترین نحو کارهای روزمره مان را به سرانجام برسانیم.

این یک جمله کلیدی و تأکیدی موفقیت آمیز است که باید مدام و در هر لحظه به خود یادآوری نماییم:

خودمان را باور داشته باشیم.

 

برای اینکه بتوانیم عرت نفس خود را تقویت کنیم می بایست:  

خود را دوست داشته باشیم،

برای خود ارزش قائل باشیم،

به خود و توانایی های خود ایمان داشته باشیم،

خود را دست کم نگیریم.

 

افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند معمولا ویژگی های بالا را ندارند. مدام از اشتباهی که انجام داده اند ناراحت هستند و خود را سرزنش می کنند، عذاب وجدان می گیرند و خود را نمی بخشند، در بین افراد از ابراز وجود و بیان عقاید خود ضعف دارند و خود را در مقابل دیگران ضعیف تر و ناتوان تر می انگارند.

علت اینکه برخی از افراد براحتی نمی توانند سخنرانی نمایند یا در جمع صحبت کنند همین مسئله یعنی عزت نفس پایین است.

با علم به این آگاهی که همه انسانها ارزشمند هستند و هر کسی به تناسب توانایی های خود در یک زمینه ای توانا است و مهارت دارد ، می تواند نگرش ما را نسبت به خودمان تغییر دهد.

برای اینکه از عزت نفس بالایی برخوردار باشیم باید نگرش صادقانه به خودمان داشته باشیم. پذیرش خود را بالا ببریم بدانیم که هیچ کس کامل نیست و برای بهبود و رشد همه نیازمند تلاش و کوشش و کسب مهارت هستیم.

اگر احساس می کنیم در یک کاری ضعیف هستیم و براحتی ممکن است از عهده اش برنیاییم، بدنبال مهارت آموزی باشیم، در دوره های آموزشی تخصصی شرکت نماییم، بر احساسات خود آگاه باشیم. خودمان را همانجوری که هستیم قبول داشته باشیم، با خود مهربان باشیم و سعی کنیم باورهای غلط و کهنه را که مدام به ما دیگته شده است که نمی توانیم یا ضعیف هستیم دور بریزیم و تلاش کنیم تا باورهای قوی و جدید را جایگزین نماییم.

لازمه این کار تمرین است. صبور باشیم و مطابق دستورالعمل زیر تمرین کنیم:

بخاظر همه کارهایی که انجام داده ایم از گذشته تاکنون از خود تشکر کنیم، سپاسگزار باشیم،

یاد بگیریم به موقع “نه” بگوییم. نیازی نیست همه از ما راضی باشند. هنگامی که با درخواست کسی مواجهه می شویم به خود فرصت فکر کردن بدهیم فورا جواب مثبت یا منفی ندهیم. با خود فکر کنیم اگر از عهده انجام آن کار بر می آییم و رضایت به انجام آن کار داریم پاسخ مثبت دهیم در غیر اینصورت براحتی بگوییم که فعلا امکان انجامش را ندارم، یا شاید بعدا بتوانم اقدامی کنم ولی قول نمی دهم و …

مقصود این است که خود را تحت فشار قرار ندهید و رودربایستی نکنید. خیلی مؤدبانه پاسخ نه را بگویید.

هر شب پنج خصوصیت مثبت خود را یادآوری کنید. خصوصیات و یا کارهایی که از زمان کودکی تاکنون یاد گرفته اید و یا مهارت خوبی که انجام داده اید، کارهای خیرخواهانه یا آموزشی که به دیگران داده اید همه را بنویسید و بقولی نشخوار ذهنی مثبت داشته باشید.

حسن خویی از خود و دیدن زیبایی های خود و متعاقبا کارهای خوب دیگران را به زبان بیاورید  و به آنها گوشزد نمایید تا حس خوبی هم در خودتان و هم در دیگران ایجاد نمایید.

سعی کنید همیشه مرتب و آراسته باشید. لباس مناسب با رنگ های شاد بپوشید. جلو آینه به خود نگاه کنید و از زیبایی و رنگ مو و آرایش خود لذت ببرید.

بخشنده و صبور باشید. این کار قدرت شما را زیاد می کند.

بدانید که گذشته ، درگذشته است و سعی کنید گذشتگان خود مثل پدر و مادر که احیانا از آنها ممکن است کدورتی به دل داشته باشید را ببخشید و بدانید که آنها هم قربانی نادانی و ناآگاهی خود شده بودند پس با بخشش آنها قدرت انسان بودن خود را افزایش دهید.

بخاطر کارهای کوچکی که انجام می دهید قدردان باشید و خود را با یک شاخه گل یا دعوت به یک فنجان قهوه تحویل بگیرید.

همانطور که می دانید همه انسانها برای موفق شدن و رسیدن به اهداف خود در زندگی نیاز به دو بال دارند که یکی از آن بال ها عزت نفس” است.

پس تلاش کنیم که عزت نفس خود را تقویت نماییم تا بتوانیم براحتی به آرزوهای خود جامه عمل بپوشانیم.