خودشناسی

از آنجایی که کلمه خودشناسی، واژه‌ای آشناست و هر کسی بنا بر برداشت و شناخت خود از آن تعریفی دارد، لازم می‌دانم نظر خود را بر پایه مطالعات شخصی در این خصوص بیان نمایم.

تعریف خودشناسی

خودشناسی یعنی شناخت خود و تلاش انسان برای یافتن بهترین مسیر زندگی،

در واقع، با خودشناسی به شکلی سنجیده و آگاهانه می‌توانیم به سعادت و خوشبختی برسیم.

خودشناسی بخشی از علم روانشناسی است که هر شخصی با توجه به اینکه نیازمند رسیدن به سطح آرامش در زندگی خود است توصیه می‌شود که نسبت به آن واقف شده و در جهت شناخت خود قدم مثبت برداشته و از کاربرد تکنیک‌ها و روش‌های کاربردی آن در جهت رشد و توسعه و رسیدن به آرامش درونی بهره ی لازم را ببرد.

اصول خودشناسی

اصول خودشناسی بر سه پایه مهم آگاهی، شناخت و تمرین استوار است.

مطالعه در این حوزه ما را با سیستمی روبرو و آشنا می‌کند که بواسطه آن می‌توانیم لایه‌های شخصیتی خود را بهتر بشناسیم، نقاط قوت و ضعف خود را دریابیم، ترس‌های‌مان را بشناسیم، تردیدها و دودلی‌ها را ببینیم، فرصت‌های زندگی‌مان را تشخیص دهیم و از خیلی از افکار منفی و تهدیدها پرهیز کنیم.

هنگامی که به این سطح از آگاهی رسیدیم و با این سیستم آشنا شدیم حالا وقت آن رسیده که با شناخت همه موارد و نقاط مثبت و منفی در وجود خود در واقع آنها را کشف نماییم و در نهایت با قبول این ویژگی‌های درونی، با تمرین تکنیک‌ها و روش‌های کاربردی، می‌آموزیم که چگونه نسبت به رفع نقاط ضعف و تقویت بیشتر جنبه‌های مثبت وجودی خودمان اقدام نماییم و در واقع با خودشناسی می‌توانیم به هدف اصلی که همانا رشد و شکوفایی خود است،  دست یابیم.

فایده ۱: با تقویت این مهارت، می‌توانیم در زندگی تصمیمات بهتری بگیریم و درموقعیت‌های گوناگون، واکنش‌های رفتاری عاقلانه‌تری از خود نشان دهیم.

نکته: افرادی که مهارت خودشناسی را در خود تقویت نمی‌کنند، در موقعیت‌های گوناگون نمی‌توانند رفتار عاقلانه‌ای داشته باشند. آن‌ها به سرعت عصبانی می‌شوند و واکنش‌هایی بر اساس هیجان از خود نشان می‌دهند.

فایده ۲: در صورتی که فردی که با خودشناسی و آگاهی عمل می‌کند شرایط را ارزیابی می‌کند تا بهترین واکنش را نشان دهد.

در واقع خودشناسی یک فرآیند سیستماتیک است که به شیوه‌ای روشن و با هدفی مشخص صورت می‌گیرد.

به عبارت دیگر، خودشناسی بستری ضروری برای خودشکوفایی است. بدون خودشناسی، تلاش‌های انسان بی هدف خواهد بود.

فایده ۳: بنابراین، هر کس با شناخت خویش و درک نیازها و قابلیت‌های خود، می‌تواند در مسیری روشن و با هدفی معین در جهت رشد خود گام بردارد.

در کتاب الکترونیکی  «پیش بسوی خودیاری» با ۱۰ تکنیک مهم خودشناسی آشنا می‌شوید که طی آن علاوه بر توضیحات ساده و روشن به بیان تمرین‌های بسیار کاربردی پرداخته شده است.

 

 

 

به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.