فریبا نبی‌زاده

هدف و ضرورت آن در زندگی

خانه » هدف و ضرورت آن در زندگی

«هر عملی، از یک فکر شروع می‌شود و به صورت یک هدف تعیین می‌شود»

همانطور که می‌دانیم انسان‌ها ذهن نامحدودی دارند و هزاران هزار آرزو و خواسته. برخی از آنها به واقعیت تبدیل شده و جامه عمل به تن کرده و به منصه ظهور رسیده و در زندگی بکار گرفته شده‌اند اما برخی از این آرزوها و خواسته‌ها فقط بصورت یک رویا در همان نطفه خفه شده و به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

تا بحال از خود پرسیده‌اید: چرا این اتفاق افتاده‌است؟

همه ما در طول زندگی این تجربه را داشته‌ایم اما واقعا چند درصد برای آن خواسته، تلاش کرده‌ایم، جنگیده‌ایم و به معنای واقعی برای به دست آوردنش خود را به در و دیوار زده‌ایم؟

از قدیم گفته‌اند : «خواستن، توانستن است».

بله هر عملی، از یک فکر  یا آرزو و رویا شروع می‌شود و به صورت یک هدف تعیین می‌شود. خواه هدف کوچک باشد خواه بزرگ. مسلما برای رسیدن به هدف کوچک نیازی به تلاش بیش از حد نداریم و خیلی راحت دست یافتنی خواهدبود.

هر قدر هدف بزرگ‌تر باشد، انگیزه بیشتری برایش لازم است و باید از حداکثر توان برای رسیدن به آن بهره برد. هدف بزرگ یک ترس در وجود انسان می‌اندازد اینکه نمی‌دانی از کجا باید شروع کنی.

«باب پراکتور» می‌گوید:

اگر دقیق می‌دانید چه کار کنید تا به هدفتان برسید، هدفی که دارید به اندازه کافی بزرگ نیست.

«بیل گیتس» می‌گوید:

با رویا بخواب و با هدف بیدار شو.

و «استیو جابز» می‌گوید:

اگر روزی از خواب بیدار شدی ولی هدفی نداشتی، همان بهتر که برگردی و دوباره بخوابی.

زندگی بدون هدف مثل بلند کردن چیزی در حالت سستی و ضعف است. شخصی که هدفی ندارد احساس پوچی و بیهودگی می‌کند و زندگی‌اش بی‌معنا خواهد بود.

مزایای داشتن هدف در زندگی

فردی که در زندگی هدف دارد به نوعی هدفمند محسوب می‌شود. زندگی‌اش منظم‌تر و بهتر پیش می‌رود. برای رسیدن به اهدافش برنامه‌ریزی می‌کند. احساس آرامش بیشتری در زندگی دارد.

شخصی که هدف دارد، انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر پیدا می‌کند و برای تحقق آرزو‌ها و خواسته‌هایش هدف‌گذاری می‌کند. برای رسیدن به اهدافش برنامه استراتژیک دقیقی تدوین می‌نماید.

یک فرد عادی ولی باهدف، می‌تواند حتی مسیر تاریخ را تغییر دهد ولی یک فرد بی‌هدف همواره یک فرد عادی باقی خواهدماند.

راهکار برای ایجاد تغییر مستمر در زندگی

تنها راه بوجود آوردن تغییرات مستمر در زندگی، داشتن یک هدف درازمدت است. کسی که بر هدفش تمرکز نماید حتما در زندگی صعود می‌کند و بدرجات عالی می‌رسد اما اگر بترسد، ترس باعث رکود و سقوطش می‌شود. همه چیز بستگی به ذهن انسان دارد.

پس همانطور که در ابتدا گفته شد، با توجه به اینکه ذهن انسان توانایی نامحدودی دارد لذا لازم است با هدف‌گذاری به آن سمت و سو داد و برای رسیدن به اهداف، بهترین برنامه‌ریزی را داشت تا موفقیت حاصل گردد.

بنابراین، لازم است به منظور دستیابی به موفقیت در زندگی، نسبت به نوشتن اهداف خود اقدام نماییم. فردی که توانایی هدف‌نویسی داشته باشد در عمل موفق‌تر خواهد بود. هدف هر چه ساده‌تر و شفاف‌تر نوشته شود راه رسیدن به آن با برنامه‌ریزی مدون، راحت‌تر خواهدبود.

هدف‌گذاری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک هدف‌گذاری خوب این ویژگی‌ها را باید داشته باشد:

 1. آهسته و پیوسته باشد. برخی اهداف با چنان شور و هیجانی تعیین می‌شوند ولی به محض اینکه به نتیجه نرسیدند رها می‌شوند غافل از اینکه راه رسیدن به آن هدف را باید تغییر داد و یا بی‌حوصله می‌شویم و متاسفانه بی‌خیال هدف می‌شویم. در این راه باید بسیار صبور باشیم.
 2. آشنایی با نقاط ضعف و قوت: برای انتخاب یک هدف درست و صحیح باید از خودتان شناخت مناسبی داشته باشید. به عبارتی خود را بهتر بشناسید.
 3. گنج بعد از رنج حاصل می‌شود. برای رسیدن به هدف باید تلاش کنید، از برخی لذت‌ها بگذرید و به حد کافی مطالعه و تمرین داشته باشید.

از قدیم گفته‌اند :

«نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود، مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد»

 

راه حل هدف‌گذاری:

 • شناخت علائق: در صورتی که علائق خود را بشناسیم و آنها را با اهداف خود همسو نماییم، موفق‌تر خواهیم بود.
 • محقق کردن یک هدف کوچک: برای رسیدن به هر هدفی باید حتما از آن در ذهن خود تصویر مشخصی داشته باشید.
 • پاسخ قانع کننده: همیشه از خود سوال کنید: «چرا این هدف را انتخاب کرده اید؟» در صورتی که بتوانید پاسخ قانع کننده‌ای برایش پیدا کنید، یعنی آن هدف درست تعیین شده است.

بهترین روش برای هدف‌گذاری

هدف‌گذاری مرحله به مرحله یا اسمارت (SMART) است.

 • دقیق و شفاف باشد (Specific)
 • قابل اندازه‌گیری باشد (Measurable)
 • واقع‌بینانه باشد (Achievable)
 • در راستای هدف نهایی باشد (Relevant)
 • زمانش مشخص باشد (Time bound)

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، برای رسیدن به هر هدفی باید حتما از آن در ذهن خود، تصویر مشخصی داشته باشید.

اهمیت هدف‌گذاری در قابل اندازه‌گیری بودن آن است. اینکه چقدر جلو رفته‌ایم و به هدف نزدیک‌تر شده‌ایم و چقدر دیگر مانده تا به هدف‌نهایی و نتیجه دلخواه برسیم. در صورتی که برنامه مدون و استراتژیک داشته باشیم موفقیت تضمین شده‌است.

در تعیین اهداف باید واقع بین باشید. همانطور که قبلا هم گفته شد، توانایی‌های ذهن انسان نامحدود است، اما برای رسیدن و محقق شدن هدف باید توانایی‌ها با واقعیت سازگار باشد تا موفق شد یعنی هدف باید مطابق با حقایق زندگی‌مان باشد.

معمولا اهداف بزرگ مجموعه‌ای از اهداف کوچک‌تر هستند که در کنار یکدیگر و همسو با هم پیش می‌روند تا شما به نتیجه و هدف بزرگ‌تان برسید.

برای اهداف خود باید مدت زمانی واقع بینانه در نظر گرفت.

تعیین مهلت زمانی بسیار ضروری است. تصور کنید شخصی برای یک شرکت پروژه‌ای را تعریف کرده لذا باید طبق برنامه زمانبندی ارائه شده، آن پروژه را تحویل دهد در غیر اینصورت مشمول جریمه سنگینی خواهد شد و شخص سودی که نکرده متضرر هم می‌شود.

با توجه به توضیحات ارائه شده در می‌یابیم که هدف و هدف‌گذاری در زندگی امری ضروری می‌باشد.

نتیجه نهایی

داشتن هدف و هدف‌گذاری، از ایجاد هرج و مرج در زندگی جلوگیری می‌کند. باعث افزایش اعتماد بنفس در فرد هدفمند می‌گردد.

شخص احساس مفید و موثر بودن می‌کند و در سایه تلاش و کوشش، به رشد و کمال که همانا هدف اصلی آفرینش از خلقت انسان بوده، می‌رسیم.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *