فریبا نبی‌زاده

زندگی خود را با دیگری مقایسه نکنید!

خانه » زندگی خود را با دیگری مقایسه نکنید!

نسیم نیکلاس طالب می گوید:

تو یک زندگی حقیقی داری،

اگر و تنها اگر در حرفه ات با هیچکس رقابت نداشته باشی.

 

رقابت یعنی مقایسه کردن. هنگامی که شخصی دائم خود را با دیگران مقایسه نماید، از زندگی خود دور می افتد.

رقابت مانع رشد و پیشرفت می شود، همیشه مرغ همسایه غاز است!

هر شخصی منحصر به فرد است. اثر انگشت هر شخصی با دیگری فرق دارد پس هیچ دو نفری نمی توانند عینا شبیه هم باشند حتی اگر برادر باشند.

با علم بر اینکه هر شخصی نسخه منحصر به فرد خود است و اصطلاحا یونیک است، استعدادها و مهارت های او نیز براساس توانایی های خودش است.

هر چه بیشتر سعی کنیم در زندگی شخصی و حرفه ای سرمان به کار خودمان باشد، موفق تر خواهیم بود. ایده های ناب بیشتر به سراغمان خواهند آمد و باید سعی کنیم همیشه بهترین خودمان باشیم تا اینکه دائم خود را با دیگران مقایسه نماییم.

افرادی که همیشه حساب و کتاب دیگران را چرتکه می اندازند و دائم درگیر و دار این هستند که فلانی، خانه و ماشین گران قیمت دارد و من ندارم و غیره، معمولا با این کار خود را دست کم گرفته و همیشه در زندگی کم می آورند و عقب می مانند.

رقابت و مقایسه کردن مانع رشد و پیشرفت افراد می شود آنها را از کار اصلی خودشان باز می دارد. فردی که دائم خود را با دیگران مقایسه می کند، نمی داند که با این کار، قدرت فکر کردن و ایده پردازی را از خود سلب می نمایند و دیگر نمی تواند به عنوان انسانی متمایز رشد نمایند.

افرادی که تمرکز خود را بر کار، حرفه و زندگی خود می گذارند و تلاش می کنند تا الگوی بهتری از خودشان باشند، حقیقتا موفق تر هستند چون از کارشان لذت بیشتری می برند و همین رضایت از خود و کار، باعث می شود که کارشان را با شور و شعف بیشتری به سرانجام برسانند و در نتیجه به موفقیت برسند.

کسانی که در کسب و کار خود خدمت به دیگران را در اولویت قرار دهند و همیشه خیرخواه دیگران باشند، در زندگی حرفه ای رشد چشمگیر و قابل توجه ای خواهند داشت.

برخی معتقدند که رقابت، باعث حرکت شخص می شود و او را به تلاش بیشتر وادار می کند. البته که رقابت سازنده که باعث رشد و پیشرفت شود جایز است. همانند دو دانش آموزی که در جهت یادگیری بیشتر و موفقیت در درس، به رقابت بر می خیزند و در آزمون ها و امتحانات متناسب با تلاش شان به کسب امتیاز و رتبه عالی می رسند.

پس، برای اینکه بتوانیم زندگی واقعی خودمان را داشته باشیم، تلاش کنیم بدور از هرگونه مقایسه ای، در کارمان متمرکزتر شویم و سعی کنیم با مطالعه بیشتر و مهارت آموزی، سطح توانایی ها و مهارت های خود را بالا ببریم تا پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی نماییم و به جایگاهی که شایسته و خواهانش هستیم برسیم.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

یک پاسخ

  1. عالی نوشتید. یقیناً اگر ما بدون قیاسِ با دیگران و در مسیر درست قرار بگیریم، به جایی خواهیم رسید، بالاتر از تصورمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *