اگر ننویسیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مقدمه

از آن‌جایی که همۀ بزرگان و نویسندگان اهل‌قلم، در باب نوشتن و فواید آن در کتاب‌ها و مقالات متعدد، فراوان نگاشته‌اند، اینجانب بر آن شدم تا کمی متفاوت‌تر به این قضیه نگاه نمایم و از باب ننوشتن و نپرداختن به امر نوشتن موضوع را بررسی نمایم.

امید که مفید فایده باشد.

اگر ننویسیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

انسان از بدو کودکی، اولین چیزی که می‌آموزد خواندن و نوشتن است.

اولین‌بار که قلم را در‌ دست می‌گیرد تا بتواند به کمک مربیان و والدین خود خطی یا رنگی بر صفحه روزگار بکشد، مورد تشویق و تمجید قرار می‌گیرد.

کم‌کم با آموزش‌ها و تجربیات فراوان، نوشتن را بخوبی فرا گرفته و تا آخرین لحظات عمر با آن عجین می‌شود. شرح زندگی می‌نویسد و چه کتاب‌ها و مقالاتی که به‌راحتی نگاشته می‌شود به همت و توان این هنر نوشتن.

به‌راستی اگر خواندن و نوشتن را نیاموخته بودیم، عاقبت‌مان چه می‌شد؟

انسان‌های اولیه هم برای برقراری ارتباط و حفظ بقاء خودشان، خطی را اختراع یا ابداع کرده‌ بودند به نام خط میخی که بتوانند به‌راحتی خواسته‌هایشان را به یکدیگر بفهمانند و با کشیدن تصاویر و نقاشی بر روی سنگ‌ها و دیواره غارها، آثاری برجای گذاشتند که حاکی از تلاششان برای برقراری ارتباط با یکدیگر و فراگیری “نوشتن” است.

در سال‌های خیلی دور، وقتی شخصی می‌توانست اسم خودش را بنویسد و امضا کند، می‌گفتند سواد خواندن و نوشتن را دارد. یا ۵ کلاس اکابر یا ابتدایی را که می‌گذراندند می‌گفتند طرف سواد ۵ کلاس را دارد.

افرادی هم بودند که همین سواد محدود و کم را هم نداشتند و بلد نبودند حتی اسم خودشان را بنویسند و لقب کور یا بی‌سواد به آن‌ها می‌دادند.

خلاصه اینکه با سواد بودن و اینکه شخصی بتواند بخواند و بنویسد از روزگاران خیلی کهن مورد مباهات بود.

همه تلاش می‌کردند تا حداقل سواد را یاد بگیرند و جایی که لازم است چیزی بنویسند خودشان بنویسند تا محتاج کمک دیگری نشوند و یا خدای ناکرده مورد تمسخر واقع نگردند.

البته اخیرا، سازمان یونسکو تعریف جدید و تازه‌ای از باسوادی ارائه داده است که می‌توانید در اینجا مطالعه نمایید.

همان‌طور که همه می‌دانیم نوشتن مزایای فراوانی دارد که در کتاب‌ها، مقالات و … به‌کرات بیان و نگاشته شده است.

مزایای نوشتن

همانطور که می‌دانید، بسیاری از مشکلاتی که برای انسان به وجود می‌آید ریشه در ذهن او دارد و شخصیتش را تحت تاثیر …

ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

به اشتراک بگذارید
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on telegram
Share on linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.